שם משתמש   סיסמא
דף הבית  דרושים  צור קשר 
חפש מלון


ìøàåú àú éùøàì
תוכן תמונות אודיו וידיאו
Content Picture Audio Video
מצדה


מצדה היא המפורסמת מבין שבעה מבצרים עתיקים מתקופת בית שני (539 לפנה"ס - 70 לספירה) המצויים במערכת שרשרת מבצרי המדבר, בתחומי ארץ ישראל. הייחוד שבא לידי ביטוי במצדה, הוא בשילוב שבין העתיקות לבין הנוף עוצר הנשימה, השילוב בין סיפור דרמטי רב עצמה לבין ממצאים הממחישים אותו. מצדה נמנה ברשימת אתרי מורשת עולמיים של ארגון אונסק"ו ונחשב לאחד משבעת פלאי ישראל.

העניין העיקרי במצדה שמור כמובן לעתיקות שהשתמרו להפליא, נחשפו ושומרו היטב בהשקעה של אמצעים, ידע ויחס של כבוד. מערכת המים, הארמונות והאופן בו התגברו האדריכלים של תקופת בית שני על קריאת התיגר של המצוק, מעוררים השתאות והופכים את מצדה לאתר מרהיב, גם בקנה מידה עולמי.  לכל אלו נוסף הסיפור המרתק שנקשר במגני המקום ובמלחמתם ברומאים הצרים עליהם; ואווירתו של הנוף המדברי שמסביב.
כל השומע את סיפורה של מצדה נפעם מן העוצמה האצורה בו. שרידי המבצר, המחנות הרומיים, הסוללה והנוף המדברי המיוחד שמסביב מוסיפים לו מימד של אמינות ומציאותיות, ומייחדים אותו מטרגדיות אחרות המתוארות בספרות או בספרי ההיסטוריה.

mezada.jpg

מצדה: מבט מלמעלה

הר מצדה המורם כ-500 מטר מעל סביבתו הנמוכה באופן טבעי, וראשו השטוח של המצוק היוצר שטח מישורי המתאים להתיישבות בן כ-200 דונם, הקנו למקום חשיבות אסטרטגית יוצאת דופן, שכן התנאים הייחודיים של מצדה מיטיבים עם תושבי המבצר מחד ומקשים מאוד על האויב את הגישה למקום מאידך. סביב המצוק המישורי נבנתה חומה מסיבית שכללה מגדלי שמירה רבים,  דבר שהפך את מבצר מצדה כמעט בלתי חדיר.

זמן קצר לאחר מותו של הורדוס (בשנת 4 לפנה"ס), עברה יהודה לחסות ישירה של הרומאים. עד שנת 72 לספירה היתה כל יהודה לרבות מבצריה בידי הרומאים, למעט מבצר מצדה. מבצר זה שימש כאחרון האתרים שנותרו בידי המורדים היהודים, ועד מהרה הגיע מירושלים הלגיון הרומאי העשירי, שמנה כעשרת אלפים איש, בפיקודו של הנציב פלביוס סילווה, במטרה לכבוש את סמל ההתנגדות האחרון באמצעות הטלת מצור.

הקרב

על הצוק נאספו קרוב לאלף איש - משפחות ובודדים, חיילים ואזרחים, גברים ונשים, ילדים וזקנים - וסירבו להיכנע לרומאים.  אל ביצורו הטבעי של ההר נוספו ביצורים אדירים שבנה כאן המלך הורדוס (קרוב ל- 100 שנה לפני מלחמה זו), ואלה עשו מבצר זה לעמיד בפני התקפה מבחוץ. אוצרות מזון ומים שעמדו לרשות מגיני מצדה חיזקו את יכולתם לעמוד בפני מצור.

המבקר במקום יכול לדמיין בנפשו את הסיקריקים, אנשי מצדה, הרואים את הסוללה מתגבהת מולם ומנסים לדרדר אבנים על אויביהם, לירות בהם חצים, או להשליך לפידים, כדי להצית את שלד העצים של הסוללה. מולם עמדו הרומאים, מנוסים, מוכנים ומכירים את כל תחבולות המלחמה ותחבולות-הנגד.
כאשר הצליחו הרומאים לקעקע את חומת האבן של מצדה, התברר להם כי בינתיים הקימו היהודים באותו מקום חומה נוספת - חומת-עפר, שאיל הברזל אינו יכול להרוס אותה (כי הוא עשוי לנפץ חומה מאבן קשה, ולא מחומר רך). לבל יתפזר העפר, שפכוהו המגנים על גבי שלד עצים (כפי שעשו הרומאים בבנותם את הסוללה). אל עצים אלה כיוונו עתה הרומאים את לפידיהם. העצים אכן התלקחו עד מהרה.

mezada2.jpg

עתיקות מצדה. צילום: אסתר ענבר

אחרי פריצת החומה חיזקו הרומאים את השמירה על הדייק והזהירו את השומרים מפני ניסיונות בריחה של הנצורים. אולם אלעזר בן יאיר, מנהיג מצדה, לא תשב להימלט על נפשו, וגם לא עלה בדעתו לתת לאחד מאנשיו לעשות זאת. כאשר ראה כי החומה נותצה, חומת החירום נשרפה ואין כל דרך לדחות את התבוסה - שיווה לנגד עיניו את כל אשר יעשו הרומאים לו ולאנשיו ולנשיהם ולטפם משיגברו עליהם, וגמר בנפשו למות, הוא וכל אשר עמו, מות גיבורים בני-חורין, כי האמין שזהו הדבר שראוי לעשותו במצב הנתון. הוא מכנס את כל אנשי מצדה - תשע מאות ושישים איש ואשה וילד - ונושא בפניהם נאום מזהיר ומלהיב, לשכנעם כי המוות הוא הדרך הנכונה מכל הדרכים במעמד הזה.

המידע באדיבות ד"ר גלעד חסקין ואתר טיולים


 

ישראל בתמונות
ãåå÷à òëùéå çåôùä áéùøàì! ìçöå ìôøèéí.
מחירים חמים
קישורים שימושיים אירועים פרסומים חדשות אודות צור קשר תנאי שימוש ארכיון