שם משתמש   סיסמא
דף הבית  דרושים  צור קשר 
חפש מלון


àøëéåï çãùåú
להחזיר את ההילה למלונאות
מנהלת האגף להכשרה מקצועית בתיירות במשרד התיירות, מינה גנם, חיה את הנושא. היא עוסקת בו כבר שנתיים ומגלה מידי יום מחדש את החשיבות הרבה שיש להכשרה מקצועית.


"לא צריך להסתיר", הוא אומרת, "התדמית של מקצועות התיירות נמוכה והמודעות למקצועות האלה נמוכה. שומעים על שפים, מורי דרך וסוכני נסיעות – והשאר כמעט נעלמים". לדעתה של מינה גנם הדרך לתיקון המצב היא הכשרה מקצועית – להשתלם, להתמקצע ולקבל תעודה. אין לה ספק שכולם מכירים בחשיבות הנושא, אבל המלונאים לא השקיעו בזה בגלל המשבר הקשה שפקד את הענף, ומצד שני החוק לא חייב השתלמות. "לא די לקחת אנשים צעירים עם רצון טוב ולאמן אותם תוך כדי עבודה, כי מה שקורה הוא שאחרי שהוותיקים עוזבים באופן טבעי – נישארים הצעירים שלא הוכשרו למקצועות השונים. "זה מוציא שם רע למוצר התיירותי".

מינה גנם רואה בהתמקצעות תפקיד של משרד התירות, שרק באמצעותה ניתן לשמור על מעמדו של המוצר התיירותי. היא מקיימת קשר רצוף עם ראשי תעשיית המלונאות לקידום הנושא שלדעתה הצלחתו תחזיר את ההילה לתעשיית המלונאות.

יש למינה גם מישנה סדורה בנושא, ואין לה ספק כי דרך התיירות אפשר לחנך אנשים לסובלנות, לקבלת האחר, לשיפור רמת השירות, לפתח נימוסים ודרך ארץ. "המגע הקרוב עם אנשים מחו"ל, היא מסבירה, "מציג לעיני העוסקים בענף תרבות ומינהגים אחרים ותורם לעניין רב למי שעוסקים בכך.
יש היום שלושים אלף עובדים בתעשיית המלונאות, ומינה גנם מוכנה בכל עת לשיתוף פעולה. מישרד התיירות תורם את חלקו בשיטה של שקל מול שקל בעלויות הכרוכות בהכשרה מקצועית, והיא מברכת על שיתוף הפעולה הפורה עם "התאחדות המלונות בישראל" ועם בית הספר המרכזי למלונאות "תדמור" שמשמש זרוע ביצועית.

משימה חשובה שמונחת בימים אלה לפני מינה גנם היא הכנות לקליטת התיירים הצפויים מסין. במיסגרת זאת יתקיימו הרצאות להרחבת ההבנה של העוסקים בתיירות, כדי להתייחס נכון לתיירים שעדיין לא מוכרים כאן. ובכלל, ההכשרות הניתנות לעוסקים בתיירות, בהובלת האגף להכשרה מקצועית, מקיפות נושאים מגוונים – איכות השירות, מושגי יסוד על חשיבות התיירות לישראל, אנגלית תיירותית, הבדלים בין תרבויות והדרכים להתגבר עליהם, שיווק, פעילות באינטרנט והבהרת יכולת ההשפעה האישית של מי שיודע לקבל את התיירים כראוי.

מישרד התיירות תומך בבתי הספר לתיירות באילת, בבאר שבע, בחיפה, בטבריה, בהרצליה, בירושלים, בתל אביב, בערד ובאשקלון ורואה בהם בסיס חשוב להעלאת הרמה המקצועית של אנשי תעשיית התיירות. "הדברים יתבצעו, בין היתר, באמצעות ירידי הכשרה ותעסוקה", אומרת מינה גנם, "עם דגש על הצרוף של הכשרה ותעסוקה. הכשרה נכונה מייצרת תעסוקה ברמה גבוהה". בירידי ההכשרה והתעסוקה שנערכו לאחרונה, הדבר בא לידי ביטוי בשילוב שבין שני התחומים שהוצגו בפני אלפי הבאים. לדברי מינה גנם אפשר לצפות להצלחה, הודות לשיתוף הפעולה ההדוק עם "התאחדות המלונות בישראל" ועם משרד התמ"ת – שמעניק מלגות לקורסים שהוא מארגן. "גם לעוסקים במקצועות לא מורכבים בתעשיית התיירות והמלונאות דרושה הכשרה, שתתרום להעלאת הרמה".

מינה גנם עוסקת בימים אלה בהפקת חוברת מקיפה למקצועות התיירות, בה יוצגו הזדמנויות תעסוקה ואפשרויות ההכשרה. בעיקבות החוברת יופקו גם שלוש חוברות יעודיות לחיילים משוחררים, לעולים חדשים ולבני ארבעים פלוס.
למרות אמונתה המוצקה בצורך  בהכשרה בכל מקצועות התיירות והמלונאות, מינה גנם מסכימה שצריך לגלות גמישות ולפעול גם מעבר לתקנות ולנהלים. מנהלי מלונות למשל, יכולים למלא את תפקידם בהצלחה גם בלי הכשרה מקצועית בתחום, ובתפקיד הזה צריך להתייחס למיבחן התוצאה. "בכל יתר המקצועות – אין כל ספק בצורך בהכשרה".

מינה גנם טוענת בביטחון שישראל היא ארץ תיירות, בעיקר בגלל היותה ארץ התנ"ך – נכס שאין לאף אחד אחר. יש כאן, לדבריה, אתרים בלעדיים כמו ים המלח ומקומות שבהם התרחשו סיפורי התנ"ך. "יש משהו יותר מושך מזה?" במהלך שרותה בלוס אנג'לס יזמה את הפרוייקט "בעיקבות נשים בתנ"ך", במיסגרתו התקיימו סמינרים לכמרים, עיתונאיות נוצריות ויהודיות נישלחו לארץ והופק ספר על נשים בתנ"ך. זוהי דוגמה לאפשרויות פעולה תומכות תיירות, בנושאים בלעדיים לישראל.

ישראל בתמונות
ãåå÷à òëùéå çåôùä áéùøàì! ìçöå ìôøèéí.
מחירים חמים
קישורים שימושיים אירועים פרסומים חדשות אודות צור קשר תנאי שימוש ארכיון