שם משתמש   סיסמא
דף הבית  דרושים  צור קשר 
חפש מלון


àøëéåï çãùåú
ביקור האפיפיור: בענף התיירות נערכים לבואם של יותר מ- 10 אלף ציילנים (TheMarker)
האפיפיור בנדיקטוס ה-16 יגיע מחר לישראל, ובמשרד התיירות מצפים לגידול של עשרות אחוזים במספר התיירים לישראל בעקבות הביקור.


האפיפיור בנדיקטוס ה-16 יגיע מחר לישראל, ובמשרד התיירות מצפים לגידול של עשרות אחוזים במספר התיירים לישראל בעקבות הביקור. כאשר האפיפיור יוחנן פאולוס השני ביקר כאן ב-2000, העריכו במשרד כי 500 אלף צליינים יגיעו באותה השנה. בספטמבר 2000 התברר כי הגיעו 750 אלף צליינים - 50% יותר מהצפוי. הפעם היעד הוא גידול של 25% בתנועת התיירות לישראל ב-2009, שאמור לפצות במידת מה על הקיטון הצפוי בתיירות בשל המשבר הכלכלי.


ב-2000 הגיעו עם האפיפיור 47 אלף צליינים. הפעם מצפים רק לכ-10,000 איש, אולם בימים האחרונים יש סימנים שהמספר יעלה ל-15 אלף, כולל צליינים שיגיעו דרך מצרים וירדן. למרות הדימוי של הצליין כתייר עני ומחושב, התיירות הצליינית מספקת מקור הכנסה נאה למשק. ההכנסה הממוצעת מתייר היא 1,500 דולר לביקור. לפי נתון זה, 15 אלף הצליינים שיגיעו עם האפיפיור יכניסו למדינה כ-22.5 מיליון דולר בשבוע זה.  חברת ג'נסיס טורס, המארגנת את פעילותם של רוב הצליינים שיבקרו כאן, שיכנה את רובם בקיבוצי הגליל ובבתי מלון בסביבות הכנרת ונצרת. "במשך שבוע שלם יסתובבו אלפי צליינים מאירופה ומדרום אמריקה באתרי הגליל, ויביאו פעילות מבורכת לעסקים המקומיים בעונה החלשה", אומר קורט קאופמן מג'נסיס טורס. ירושלים נהנית קצת פחות מהביקור מבחינת לינות, וכך גם מרכז הארץ ודרומה.

בענף מעריכים שכ-5,000 ישראלים ניצלו את המבצעים שהוצעו ליעדים שמהם מגיעים הצליינים, ורכשו כרטיסי טיסה תמורת 100-300 דולר בלבד. הם יצאו אתמול ושלשום במטוסים שאמורים להביא את הצליינים ארצה. לדברי המשנה למנכ"ל אופיר טורס, יהודה זפרני, הוצעו כרטיסי טיסה לכ-10 יעדים באיטליה, ספרד, קרואטיה ורוסיה.

השקעות לעתיד

עם זאת, עדיין לא נפתרה השאלה התקציבית. 43 מיליון השקלים שעולה הביקור טרם הגיעו לידי המשרדים המעורבים בו, ובינתיים סיכם האוצר עם השר הממונה על הביקור, שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, כי המשרדים יכסו את ההוצאות ויתחשבנו אחר כך עם האוצר.

בביקור הקודם הוקדשו משאבים רבים להכנת האתר למיסה שנשא האפיפיור בהר האושר, אך אחריה הוחזר האתר לקדמותו כדרישת הגופים הירוקים. הפעם החליטו במשרד התיירות להיערך לכך שההשקעות יוכלו לשמש את הצליינים והתיירים גם אחרי הביקור. האמפיתיאטרון בהר הקפיצה בנצרת, שהוכשר לקליטת 40 אלף איש, ימשיך לשמש כאמפיתיאטרון בעתיד. הגן שהוכשר לצורך המיסה בכנסיית גת שמנים בירושלים שופץ בתיאום עם המנזר הפרנציסקני במקום, והבימה אמנם תפורק לאחר המיסה, אך נעשו בו עבודות שיוכלו לשמש צליינים גם בהמשך. בחדר "הסעודה האחרונה" בירושלים השקיע המשרד 3 מיליון שקל שיכולים להיחשב כהשקעה בתשתית. גם אתר הטבילה קאסר אל-יהוד ליד יריחו עבר שדרוג לטובת התיירות הצליינית העתידית.

אלפי צליינים, מאות עיתונאים

יחד עם האפיפיור יגיעו לישראל כ-300 עיתונאים מרחבי העולם. לשם השוואה, כשנשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש ביקר בישראל, הגיעו בעקבותיו 100 עיתונאים בלבד. כדי לשרת את העיתונאים יפעילו עיריית ירושלים, משרד החוץ ומשרד התיירות מרכז תקשורת שירכז את הכיסוי התקשורתי המקומי והבינלאומי במהלך ארבעת ימי הביקור. זהו מרכז התקשורת הגדול והמשוכלל ביותר שהוקם עד כה בישראל.

המרפסת של עיריית ירושלים תוסב למרכז שידורים חיים, ומהבניין ייצאו הסעות לעיתונאים ולצוותי הצילום אל מוקדי הביקור. לרשות כלי התקשורת יוקמו עמדות שידור, עמדות אינטרנט ועמדות לעריכת ראיונות. מסכי פלזמה יעבירו שידורים חיים ממוקדי הביקור של האפיפיור לצד שידורים של הרשתות הבינלאומיות. מרכז תקשורת נוסף יפעל בנצרת.

משרד התיירות יחלק לעיתונאים מידע שיכלול מסרים בתחום המדיני ובתחום התיירותי. בין היתר יודגש כי בישראל יש חופש פולחן מלא ונגישות מלאה לכל האתרים הקדושים, כי ישראל מפתחת ומטפחת את האתרים האלה ותומכת בקירוב לבבות, וכי ירושלים משלבת אתרים קדושים עם תשתיות עירוניות מודרניות. המשרד יסביר גם שהצליינים יכולים לנצל אטרקציות נוספות שמציעה ישראל, כמו טיפולי ספא בים המלח או הליכה בטבע. זאת לצד מסרים מדיניים של הידוק הקשר עם הוותיקן. בחומרים התיעודיים מן הביקור ייעשה שימוש בעתיד, כחלק מקמפיינים תיירותיים שיפנו למדינות קתוליות.

לדברי אמנון ליברמן, דוברו של שר התיירות, מיסז'ניקוב מתרכז בימים האחרונים בניסיון לשכנע את האפיפיור לקרוא למאמיניו לבוא בעקבותיו לארץ הקודש, כפי שעשה יוחנן פאולוס השני ב-2000. לדברי מיסז'ניקוב, "לביקור חשיבות מדינית להידוק הקשרים עם העולם הנוצרי והוותיקן. מינוף הביקור להגדלת מספר התיירים הקתולים הוא המשימה המרכזית שלנו".

4,500 צליינים הגיעו בסוף השבוע ברכבת אווירית

כ-4,500 צליינים הגיעו מאירופה ברכבת אווירית שהפעילו בסוף השבוע חברות התעופה ארקיע וסאן דור, החברה הבת של אל על לטיסות שכר, לקראת ביקור האפיפיור בישראל. במקביל יצאו אלפי ישראלים באותן טיסות שכר לחו"ל, במחירים זולים עד 70% ממחיר כרטיסי טיסה רגילים.

ל-TheMarker נודע כי עיקר התנועה של כ-4,000 צליינים התבצעה אתמול ברכבת אווירית שהפעילה סאן דור, במטוסי הנוסעים של אל על המושבתים מעבודה בשבתות וחגים. הטיסות הופעלו בשיתוף עם חברת הנסיעות ג'נסיס. לדברי מנכ"ל סאן דור, בצלאל קרבט, הטיסות הגיעו מספרד, איטליה, קרואטיה ופולין. גם ארקיע הטיסה ביומיים האחרונים כ-800 צליינים מאיטליה.

האפיפיור יגיע מחר בטיסה של רויאל ג'ורדניאן מעמאן, ויעזוב בתום הביקור בטיסת אל על לרומא.

הכתבה ניתנה באדיבות אתר TheMarker

 

ישראל בתמונות
ãåå÷à òëùéå çåôùä áéùøàì! ìçöå ìôøèéí.
מחירים חמים
קישורים שימושיים אירועים פרסומים חדשות אודות צור קשר תנאי שימוש ארכיון