שם משתמש   סיסמא
דף הבית  דרושים  צור קשר 
חפש מלון


àøëéåï çãùåú
קיץ חלש לצימרים: ירידה של 20 אחוז בתפוסה
גוברת המגמה של "הזמנות ברגע האחרון" ובעלי הצימרים נאלצים לוותר על הדרישה למינימום של שני לילות

התפוסה בצימרים בגליל ביולי ובאוגוסט אינה עומדת, לפי שעה, בציפיות של בעלי הצימרים: "יש תחושה של האטה בהזמנות ופחות צלצולי טלפון", אומרים כמה מהם, "גוברת המגמה של הזמנות ברגע האחרון, ועד יום חמישי ושישי אנחנו לא יודעים מה תהיה התפוסה".


לדברי מנכ"ל עמותת התיירות בגליל מערבי ויו"ר פורום עמותות התיירות בגליל, חיים ברום, בהזמנות של הרגע האחרון, בעלי הצימרים אף מוכנים לוותר על הדרישה למינימום של שני לילות.

יו"ר פורום תיירות כפרית בגליל העליון ומנכ"ל כפר הנופש גונן, מאיר לוי, אומר כי ביולי נרשמה ירידה של 20% בממוצע בתפוסת הלינות בגליל ובאתרים, ביחס ל-2007. הוא הוסיף כי גם באוגוסט ישנה תפוסה נמוכה עד ל-12 באוגוסט, בשל ט' באב שחל יומיים קודם לכן.

בנוסף, בעלי צימרים במושבים, שבמשך שנים נגסו בהכנסות של המלונות ושל האירוח בקיבוצים, מצאו את עצמם מתמודדים השנה מול מלונות משופצים היטב וקיבוצים שבנו מתחמי נופש מושקעים, לאחר קיפאון בפיתוח האתרים במשך שנים; למשל, בקיבוצים דליה, להבות הבשן וגדות.

מנהלת השיווק בעמותת התיירות גליל מערבי, תמי עטיה, טוענת כי באחרונה מסתמנת חזרה לאירוח בקיבוצים - שגם מציעים מחירים זולים יותר.

תפוסה של 60%

ייתכן שהגיעה השעה שבעלי הצימרים "ייצאו מהבועה ויחזרו לפרופרוציות מבחינת המחירים", טען בכיר בתעשיית התיירות הכפרית. ואולם לדברי עמוס לוטן, מנכ"ל עמותת התיירות צח"ר (צפת-חצור-ראש פינה), בעלי הצימרים אינם מורידים מחירים בינתיים. עם זאת, לדבריו, יש לצפות שבעלי יחידות אירוח הגובים 700-900 שקל, ופונים למעמד הבינוני, יעשו מבצעים רבים יותר של הרגע האחרון, אם רמת התפוסות לא תשתפר. לעומתם, צימרי היוקרה, הגובים אף 2,000 שקל ללילה ופונים לעשירון העליון - מלאים גם כיום עד אפס מקום.

ההאטה באה לידי ביטוי גם בכך שבניגוד לשנים קודמות, שבהן מלונות הקפידו שלא לקבל בקיץ קבוצות של נופשים - המשלמים מחיר מופחת יחסית לנופשים בודדים - הקיץ מתקבלות קבוצות לא מעטות במלונות. התפוסה במלונות הגליל המערבי באוגוסט היא כעת ברמה של 60%, ובתחום מקווים כי לאחר 10 באוגוסט תגיע ל-85%-90%.

עונת השיא קצרה

הסיבות להאטה בהזמנות הן העלייה הניכרת בתיירות לאנטליה; המצב הכלכלי, שגורם לאנשים לוותר על חופשה נוספת בתקופת הקיץ; והיצע הצימרים הגדול, שעולה על הביקושים. בנוסף, ט' באב, שלאחריו יוצאת האוכלוסייה הדתית והמסורתית לחופשה, חל השנה מאוחר, ב-10 באוגוסט.

ברום אומר כי ביולי ואוגוסט נהנים בדרך כלל בעלי הצימרים בגליל מ-30-40 ימי תפוסה לכל היותר - כלומר כ-60%. מכיוון ששיא העונה השנה קצר יחסית, מ-11 באוגוסט ועד לסוף החודש, צפויה ממילא תפוסה נמוכה יותר. אך למרות הציפיות להתגברות הביקוש בהמשך החודש, דיווחו שתי בעלות צימרים כי עדיין אין להן הזמנות.

עם זאת, קשה להשוות בין נתוני התפוסה של 2008 לנתוני הקיצים האחרונים, שכן ב-2005 הושפעה התיירות מההתנתקות וב-2006 ממלחמת לבנון השנייה. בשנתיים אלה נרשמה תפוסה היתה נמוכה במיוחד, ואילו בקיץ 2007 התפוסה גדלה באופן יחסי, שכן אנשים פיצו את עצמם על הקיצים הקודמים וביקשו גם להביע סולידריות עם תושבי הצפון.

מנתוני משרד התיירות עולה כי ענף הצימרים מפגין קצב צמיחה של כ-10% בשנה, כאשר פלח השוק המתפתח ביותר הוא של צימרים זוגיים בעלי אופי רומנטי. התפוסה השנתית הממוצעת המדווחת של הצימרים, לא כולל קיבוצים, היא כ-35%.

עם זאת, יש בעלי צימרים רבים שאינם מגיעים ליותר מ-60-80 לינות בשנה, בעוד היחידות המוצלחות יכולות להגיע גם ליותר מ-150 לינות בשנה.

הכתבה ניתנה באדיבות אתר TheMarker

ישראל בתמונות
ãåå÷à òëùéå çåôùä áéùøàì! ìçöå ìôøèéí.
מחירים חמים
קישורים שימושיים אירועים פרסומים חדשות אודות צור קשר תנאי שימוש ארכיון